Zdrava Srbija Instagram

Нана - Мента


Зачинско и лековито биље, 30.01.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share



Дрога: , , ,


Како је препознати?


Нана је вишегодишња зељаста биљка,висине стабла од 30-100цм. Стабло је јако развијено, четвороугаоно, црвенкасте боје,прекривено длачицама. Има јако развијене столоне,у великом броју из којих се развијају нова стабла.Листови су дугуљасто-овални,на врху зашиљени а по ободу назубљени. Листови су наспрамни,са лица тамнозелени а са наличја светлији,лисне дршке су љубичастоцрвене а листови су прекривени длачицама. Цветови су ружичасти скупљени у класасте цвасти,цвета од јула до септембра. Плод је орашица а семе је стерилно те се размножава искључиво столонима. Може се наћи као самоникла и као гајена форма.



Шта се код нане користи као дрога?

Лист- лист нане се бере када се једна трећина цветова отворила,по лепом и сунчаном времену јер тада има највећи садржај етарског уља. Код прве бербе цела биљка се коси на 5 цм висине, затим се остави 3-5 сати на њиви да се просуши,након тога се лист ручно одваја од биљке и носи у сушницу на сушење. Сушење се врши на 40-45 . Ако немамо сушницу суши се природно испод надстрешице са јаком промајом 4-6 дана. Сув лист нане је тамнозелен,карактеристичног мириса на ментол,укуса који хлади и пали.Под прстима је лист хартијаст. Има широку примену у фармацији и парфимерији. Користи се као стомахик и благ седатив. Код другог откоса поступак је исти с том разликом што се нана коси на 10 цм висине. Остатак биљке (стабло,гранчице и цветови) служе за добијање етарског уља.


Херба ( надземни зељасти део биљке у цвету)- поступак је потпуно исти као код бербе листова,само што се суше сви делови. Осушени делови биљке су под прстима крти. Лист и херба се пакују у и чувају на сувим и промајним местима.


Етарско улје- добија се од гранчица у цвету.Поступак кошења и сушења је исти као код листа и хербе. Етарско уље се добија дестилацијом помоћу водене паре. Добијена течност је жућкаста лако покретљива,карактеристичног мириса на ментол,укуса који хлади и пали. Ако уље садржи 48 % ментола и 4 % екстрахованог везаног ментола сматра се изузетно квалитетним. Екстракција се врши сирћетом и изовалеријанском киселином.Има широку примену,између осталог користи се и као антисептик.


Како се гаји?

Плодоред- гаји се обавезно у плодореду,на исто место се враћа након 5-7 година

Земљиште- најбоље успева на структурним,плодним земљиштима,са доста влаге која су осунчана и заклоњена од ветра

Предусев- добри су јој предусеви и стрна жита и окопавине

Обрада земљишта- под оранје унети 30 стајњака,затим орати на 25-30 цм,по орању растурити минерално ђубриво и то 120 и 150 . користити у прихрани током вегетације у количини од 150

Саднја- за саднју се користе једногодишњи столони,садња се обавља у јесен средином октобра до прве половине новембра. Сади се у редове 70цм x 15цм. За садњу треба употребити 1500 столона/. Земља се загрће у јесен.

Мере неге- од мера неге примењују се :
разбијање покорице,
окопавање,
прихрањивање,
плевљење и
наводњавање.

Највеће захтеве за водом има у фази грањања и цветања,као и после првог кошења. Прве године се прихрањује искључиво азотом, а наредне са у односу 1:0,7:1.

Жетва- први откос се врши када се појави 1/3 цвасти,други у септембру,а ако су јесени суве може се косити и трећи пут.Ако се квалитетно одраде агротехничке мере може дати следеће приносе: 2,5 т/ха сувог листа,5 т/ха суве хербе и 40 етарског уља.

Паковање и чување - лист и херба се пакују и чувају у папирним кесама или јутеним врећама док се етарско уље чува у боцама од тамног стакла или у металним кантама. Чувају се на сувом и промајном месту.Рок трајанја ових дрога је до 1 године.

Дипл.инг пољ. Владица Гавриловић


Bookmark and Share

Mala Pijaca